اطلاعات هواپیما؛ کدام هواپیما را سوار شویم؟

در هنگام خرید بلیط هواپیما، یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید نوع هواپیما است. اطلاعات هواپیما از نکاتی است که باید هر مسافر قبل از سفر از آنها آگاه باشد. در هنگام جستجو برای بلیط هواپیما ممکن است بین هواپیماهای مختلفی از نوع بوئینگ، ایرباس یا ATR مردد شوید. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا اطلاعات کاملی از هواپیمایی که قرار است با آن سفر کنید به دست آورید.

هواپیماهای ایران

در ایران به خاطر مشکلات تحریم صنعت هوایی هواپیماهای زیادی برای انتخاب وجود ندارند اما آگاهی از این هواپیماها می‌تواند در یک سفر هوایی خوب بسیار مؤثر باشد.

بوئینگ

بوئینگ بزرگ‌ترین شرکت تولید هواپیما در جهان است که کارخانه آن در آمریکا واقع شده است. بوئینگ که در طول تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی را داشته است، همزمان به تولید هواپیماهای مسافربری و نظامی مشغول است. مشهورترین هواپیمای این شرکت بوئینگ ۷۴۷ است که هواپیمایی ۲ طبقه، بسیار بزرگ و زیبا است. بوئینگ ۷۴۷ یا ملکه آسمان‌ها در اختیار چندین ایرلاین داخلی نیز هست و اکثراً در مسیرهای خارجی از آنها استفاده می‌شود.

پرتعدادترین بوئینگی که در ایران می‌توانید بیابید، بوئینگ MD نام دارد. البته MD مخفف دو نام مک‌دانل و داگلاس است که در سال ۱۹۹۷ توسط کمپانی بوئینگ خریداری شد. این هواپیما نسخه‌های مختلفی دارد که مدل ۸۲ و ۸۳ بیشترین مدل‌های استفاده شده در ایران است. مدل ۸۲ یک هواپیمای مسافربری با موتور بهینه شده است. این هواپیما که از نوع «باریک‌پیکر» محسوب می‌شود، فضای زیادی را در اختیار مسافران قرار نمی‌دهد. البته ایرلاین‌ها سال‌هاست برای برخورداری فضای بیشتر، تعداد صندلی‌های این هواپیما را افزایش داده‌اند.

بوئینگ ۷۰۷، و بوئینگ ۷۲۷ نیز از مدل‌های استفاده شده در ایرلاین‌های ایرانی است که البته از قدمت زیادی برخوردار هستند و در شرف بازنشستگی هستند. مدل ۷۲۷ که به عروس آسمان نیز شهرت داشت، یک هواپیمای بسیار مدرن و زیبا در دوره خود بود. به دلیل مشکل قطعات اکثراً زمین‌گیر شده‌اند.

ایرباس

ایرباس یک شرکت هواپیماسازی اروپایی است که دفتر مرکزی این شرکت در شهر تولوز، فرانسه قرار دارد و کارخانجات آن در سراسر اروپا گسترده می‌باشند. ایرباس اصلاً به ساخت هواپیمای نظامی نپرداخته و تنها در حوزه جت‌های مسافربری شناخته شده است.

ایرباس A320 و A321 شناخته‌شده‌ترین هواپیماهای ایرباس در ایران هستند. ایرباس‌های A320 از محبوب‌ترین هواپیماهای ایران است. این نوع هواپیما به دلیل زیبایی و جادار بودن صندلی‌های آن از محبوبیت زیادی برخوردار است. ایرباس‌های A321 که در واقع ادمه مسیر مدل ۳۲۰ است، پس از برجام و در بازه کوتاهی به صورت نو وارد ایران شدند. این هواپیما که از مدرن‌ترین هوایپماهای حال حاضر جهان نیز هستند، امکانات تفریحی خوب، صندلی‌های بسیار مناسب و رنگ‌آمیزی زیبایی نیز دارند.

ایرباس A300 یک هواپیما پهن‌پیکر است که برای بردهای کوتاه مناسب است. این هواپیما نیز در چند ایرلاین ایرانی وجود دارد اما به دلیل قدیمی بودن استفاده از این مدل رو به کاهش است. ایرباس  A310 در واقع یک مدل به‌روز شده و کوچک‌تر از مدل ۳۰۰ است که برای مسیرهای اروپایی طراحی شده بود. این هواپیما نیز در ایرالاین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و از نظر راحتی نیز هواپیمای بسیار خوبی است.

ATR

یک شرکت هواپیماسازی فرانسوی-ایتالیایی است که یک هواپیمای ملخی و کوتاه برد به نام ATR 72 تولید کرده و پس از برجام تعداد ۱۱ عدد از آنها وارد ایران شد. این هواپیما به خاطر سقوط یک هواپیما ATR شرکت آسمان در کوه دنا با شایعات زیادی همراه شد اما برخلاف اکثر گفته‌ها، این هواپیما تمامی استانداردهای هوانوردی را دارد و از هواپیماهای با کیفیت دنیا است. از ویژگی‌های بارز این هواپیما می‌توان به بهینه بودن مصرف سوخت و جادار بودن صندلی‌های آن اشاره کرد.

برچسب ها {{item.name}}