پرواز چارتر چیست؟

چارتر و بلیط هواپیمای چارتر از نام‌هایی است که امروزه زیاد با آنها مواجه می‌شویم. معولاً بلافاصله بعد از شنیدن این نام‌ها، خسارت کنسلی، بلیط ارزان و بلیط لحظه آخری نیز به ذهن خطور می‌کند. با تی سان همراه باشید تا همه این مفاهیم را بررسی کنیم و در نهایت بهترین بلیط هواپیما را برای خود خریداری کنید:

پرواز چارتر چیست؟

وقتی که تمام صندلی‌های یک هواپیما در یک مسیر پروازی در اختیار چارترکننده قرار بگیرد به آن پرواز چارتر می‌گوییم. مثلاً وقتی که آژانس هواپیمایی یک مسیر پروازی مثلا اصفهان - تفلیس یا اصفهان - تهران را برای مدتی چارتر کند، به آن پرواز چارتر می‌گویند. در این مثال، پروازهای اصفهان - تفلیس و اصفهان - تهران از مسیرهای پرطرفداری‌اند که همیشه متقاضی دارند و پرواز این مسیرها به‌صورت سالانه چارتر می‌شود. اما چارتر بعضی مسیرها برای مدت کوتاه‌تری برقرار می‌شود، مثلاً فرض کنیم یکی از شرکت‌های هواپیمایی به سفارش بعضی آژانس‌ها یا شرکت‌های گردشگری، پرواز تهران - آمستردام را برای مدت سه‌ماه چارتر کند. در کل به دلیل وجود متغیرهایی مثل زمان و مسیر پروازی، عرصه‌ی پرواز چارتر تنوع و گوناگونی زیادی دارد.

پس از چارتر شدن یک پرواز توسط آژانس‌ها، حالا این آژانس‌ها هستند که باید سعی کنند بلیط‌های خود را به فروش برسانند. همین امر باعث می‌شود تا قیمت بلیط هواپیما چارتری نسبت به سیستمی متفاوت باشد. در واقع اگر بلیط‌های چارتر شده توسط یک آژانس فروش نرود، معمولاً آژانس‌ها سعی می‌کنند با پایین آوردن قیمت، فروش خود را انجام دهند. همچنین اگر تقاضا برای بلیط‌ها زیاد شود، ممکن است برخی آژانس‌ها بلیط را گران‌تر از حالت عادی بفروشند که بارها توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و سازمان هواپیمایی کشوری این آژانس‌ها مورد پیگرد قرار گرفته‌اند.

تفاوت پرواز چارتر و پرواز سیستمی

قبل از این‌که تفاوت این دو پرواز را توضیح بدهیم، پرواز سیستمی را معرفی می‌کنیم. شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌ها) بنا به امکانات و شرایط‌شان، مسیرهای پروازی مختلفی دارند که طبق برنامه‌ریزی سالانه در آن مسیرها، در طول هفته یا ماه، پروازهایی با قیمت مشخص برقرار می‌کنند که به این پروازها، پرواز سیستمی می‌گویند. تفاوت مهم این پروازها با پرواز چارتر در این است که برنامه‌ آن‌ها در طول هفته و ماه و هزینه‌‌شان مشخص است. شما می‌توانید مثلا از چند ماه قبل به مقصد زوریخ بلیط هواپیما بخرید و هزینه‌اش را بپردازید و بعدا بنا به تغییر شرایط سفرتان تاریخ پروازتان را جابه‌جا کنید، یا این‌که اگر نتوانستید به دلیلی سفر کنید، بلیط را پس بدهید و هزینه‌ی پرداختی‌تان را بعد از کسر جریمه‌ کنسلی پس بگیرید. یکی دیگر از ویژگی‌های پرواز سیستمی این است که در این پروازها قیمت بلیط بر اساس شرایط سنی تعریف می‌شود، مثلا بهای بلیط برای گروه سنی بزرگسالان، کودکان و نوزادان متفاوت است و بلیط نوزادان، ارزان‌ترین و بلیط بزرگسالان، گران‌ترین بلیط است.

حالا ببینیم تفاوت پرواز چارتر و پرواز سیستمی چیست. وقتی شما بلیط چارتر می‌خرید، به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ پرواز را ندارید. علاوه بر این، در بیشتر موارد بلیط چارتر کنسلی ندارد، تنها در موارد خاص و با جریمه بالا، امکان استرداد بلیط چارتر وجود دارد بنابراین هنگام خرید بلیط چارتر، از سفرتان و همچنین تاریخ رفت و برگشت مطمئن شوید. تفاوت دیگر پرواز چارتر با سیستمی در تفاوت نرخ بلیط برای رده‌های سنیِ متفاوت است. بلیط چارتر تنها برای نوزادان زیر دوسال ارزان‌تر است و در غیر این‌صورت بهای بلیط چارتر مثلا برای کودک هفت‌‌ساله‌ و پدرومادرش یکسان است. پس اگر خانوادگی و با تعداد زیادی کودک سفر می‌کنید، بلیط پرواز چارتر چندان به‌صرفه نخواهد بود، مگر در شرایط خاصی. مثلا زمانی که چارترکننده به دلیل نزدیکی زیاد به زمان پرواز، به قول معروف آتش بزند به مالش و حسابی قیمت‌ها را پایین آورده باشد. در ادامه جزئیات این کاهش قیمت را شرح می‌دهیم.

بلیط لحظه آخری

اگر پرواز چارتر شده توسط آژانس به فروش نرسد، حالا در لحظات آخر قبل از پرواز، آژانس‌ها سعی می‌کنند تا میزان ضرر خود را به حداقل برسانند و بلیط‌های چارتری خود را با حداقل قیمت به فروش می‌رسانند. معمولاً برای خرید بلیط‌های لحظه آخری باید در روز چندین و چند بار به سامانه‌های خرید بلیط هواپیما همچون تی سان مراجعه کنید. اگر تمایل به خرید بلیط لحظه آخری به صورت قطعی دارید، با پشتیبانی سایت تی سان تماس حاصل کنید تا با استفاده از تجربه و دانش خود بلیط هواپیما ارزان برای شما تهیه کنند.

 

برچسب ها {{item.name}}